Arkadaş Z. Özger
(8 Ocak 1948, Bursa – 5 Mayıs 1973, Ankara)

Arkadaş Z. Özger kimdir?

Asıl adı Zekâi Özger’dir. Şiirlerini Arkadaş Z. Özger adıyla yayımladı. Arkadaş Z. Özger Selanik göçmeni işçi bir ailenin çocuğudur. 8 Ocak 1948’de Bursa’da doğdu. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye’dir. Bursa Altıparmak İlkokulu, Bursa Osman Gazi Ortaokulu ve Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü’nü bitirdi. TRT Ankara Televizyonu’nda kurgucu olarak çalıştı.

Yazı ve şiirlerini yayımladığı dergiler

Arkadaş Z. Özger’in yayımlanan ilk şiiri “Niye Kapalı Kapılarınız – Bulamıyoruz”dur (Kent 16, Aralık 1965, Sayı 1). Şiir ve yazılarını Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinde yayımladı. Kent 16 dergisini çıkardı, Yeni Eylem’in yazı kurulunda yer aldı.

Arkadaş Z. Özger’in ölümü

Arkadaş Z. Özger 28 Nisan 1973 akşamı TRT’deki programını izlemek üzere evinden çıkmıştır. Bir yerlerde televizyon izledikten sonra geç bir saatte eve dönerken, Meşrutiyet Caddesi’nin merdivenli bölümünün sağ tarafındaki dar ve karanlık bir sokakta düşmüştür. Ertesi sabah bulunup Numune Hastanesi’ne kaldırılmıştır. 5 Mayıs 1973 tarihinde, aynı hastanede, henüz yirmi beş yaşındayken ölmüştür. Ölüm nedeni beyin kanamasıdır. Ailesi ve arkadaşları beyin kanamasının nedeninin 24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskınında maruz kaldığı işkenceye varan dayak ve bu sırada başına aldığı ağır darbeler olduğunu açıklamışlardır. (Şair, bu yurt baskınını “Adak” başlıklı şiirinde işlemiştir.) 9 Mayıs 1974’te yalın bir törenle toprağa verilen şairin mezarı Ankara’da Karşıyaka Mezarlığı’nda, H-9 ada 11 parseldedir.

Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası

Arkadaş Z. Özger, erken ölümü nedeniyle “Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak!” dediği şiir kitabını yayınlama olanağı bulamadı. Ölümünün ardından şiirleri Tekin Sönmez tarafından Şiirler adıyla kitaplaştırıldı (Nadas Yay., 1974). İkinci basımı Sevdadır adıyla yapılan kitap (Mayıs Yay., 1984) daha sonra da bu adla yayınlanmaya devam etti. Arkadaş Z. Özger’in şiirleri, ölümünden kırk bir yıl sonra, Kenan Yücel’in yayıma hazırladığı özenli bir basımla, Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası adıyla Ve Yayınevi tarafından yayımlandı (2014).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir