Arkadaş Z. Özger
(8 Ocak 1948, Bursa – 5 Mayıs 1973, Ankara)

Asıl adı Zekâi Özger’dir. Şiirlerini Arkadaş Z. Özger adıyla yayımladı. Selanik göçmeni yoksul bir ailedendir. Babasının adı Ali, annesinin adı Fahriye’dir. Bursa Altıparmak İlkokulu, Bursa Osman Gazi Ortaokulu ve Bursa Atatürk Lisesi’nde okudu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın ve Yayın Yüksek Okulu Radyo-Televizyon Bölümü’nü bitirdi. TRT Ankara Televizyonu’nda kurgucu olarak çalıştı.

Yayımlanan ilk şiiri “Niye Kapalı Kapılarınız – Bulamıyoruz”dur. (Kent 16, Aralık 1965, Sayı 1) Soyut, Forum, Papirüs, Yordam, Dost, Yansıma dergileri ile Ulus gazetesinde şiir ve yazıları yayımlandı. Kent 16 dergisini çıkardı, Yeni Eylem’in yazı kurulunda yer aldı.
28 Nisan 1973 akşamı TRT’deki programını izlemek üzere evinden çıkmış, bir yerlerde televizyon izledikten sonra geç bir saatte eve dönerken, Meşrutiyet Caddesi’nin merdivenli bölümünün sağ tarafındaki dar ve karanlık bir sokakta düşmüş, ertesi sabah bulunup Numune Hastanesi’ne kaldırılmıştır. 5 Mayıs 1973 tarihinde aynı hastanede, henüz yirmi beş yaşındayken ölmüştür. Ölüm nedeni beyin kanamasıdır. Ailesi ve arkadaşları beyin kanamasının nedeninin 24 Ocak 1971 tarihinde SBF yurduna yapılan polis baskınında maruz kaldığı işkenceye varan dayak ve bu sırada başına aldığı ağır darbeler olduğunu açıklamışlardır. (Şair, bu yurt baskınını “Adak” başlıklı şiirinde işlemiştir.)

Erken ölümü nedeniyle “Ne zaman yayımlarsam yayımlayayım adı ‘Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası’ olacak!” dediği şiir kitabını yayınlama olanağı olmadı. Ölümünün ardından şiirleri Tekin Sönmez tarafından Şiirler adıyla kitaplaştırıldı. (Nadas Yay., 1974) İkinci basımı Sevdadır adıyla yapılan kitap (Mayıs Yay., 1984) daha sonra da bu adla yayınlanmaya devam etti. Arkadaş Z. Özger’in şiirleri, ölümünden kırk bir yıl sonra Ve Yayınevi tarafından Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası adıyla yayımlandı (2014).

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir