Okurlarımızla* yaptığımız söyleşileri “Okur Söyleşileri” başlığı altında web sayfamızda paylaşmayı sürdürüyoruz. Söyleşimizin bugünkü konuğu Berfin Özer. İyi okumalar dileriz…

“Arkadaş bana şiiri sevdiren sakalsız şiir tanrısıdır.”

Bize kendinizi tanıtır mısınız? Kitapların hayatınızda nasıl bir yeri var? Bu sıralar neler okuyorsunuz?

Adım Berfin Özer, öğrenciyim. Kitap okumak şu sıralar değiştirmediğim tek davranışım diyebilirim. Sanırım bunun nedeni kitap okumanın tek başına bile büyük bir başkaldırı olabilmesi. Hem yazarın hem de okuyucunun tepkisini barındırıyor kitap. Bu yüzden yakılmış, sansüre uğratılmış, yasaklanmış, toplatılmıştır. Düşünen ve eleştiren insana tahammülü olmayanlara doğrultulmuş bir silah gibidir. Sonuç olarak, daha sıkı sarılmamız gerekendir

Bu aralar Jack London, Gogol ve Sait Faik öyküleriyle kısa hikâyede ufkumu biraz daha genişletmeye çalışıyorum. Çünkü bence kısa hikâye en çok anlam derinliği barındıran türlerden biri.

Yayınevimizden nasıl haberdar oldunuz? İlk izlenimleriniz nelerdi?

Arkadaş Zekâi Özger’in şiirlerini ararken karşılaştım. Şunu da söylemem gerekir ki Arkadaş’ın  daha önce gördüğüm toplu şiirleri ya tükenmiş ya da özensizce hazırlanmıştı. Ve sonra Ve Yayınevinin baskısını gördüm. Yayınlanan kitaplar gerçekten koleksiyon değerindeydi ve titizce hazırlanmıştı. Mutlu oldum.

İlk edindiğiniz kitabımız hangisiydi? Kitabı edinme hikâyenizi ve bu kitapla ilgili düşüncelerinizi kısaca bizimle paylaşabilir misiniz?

İlk kez Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası‘nı edindim. Uzun zamandır aradığım bir kitaptı. Çünkü Arkadaş bana şiiri sevdiren sakalsız şiir tanrısıdır. Ve sayenizde bu kitabı buldum, hem de yeniden incelenmiş baskısıyla.

Kitaplarımızın tasarımını (kapak, sayfa vs.) beğendiniz mi?

Evet, kesinlikle iyi hazırlanmış kitaplar (özellikle kapakları). Belki daha da iyi olabilir.

Kitaplarımızın tümü numaralandırılıyor, Türkiye’de ilk defa uygulanan bir kayıt sistemiyle okurlarımıza kendilerindeki nüshayı Kitap Takip Sistemi’mize kayıt ettirme, kitapla ilgili kişisel hikâyelerini paylaşma olanağı sunuluyor. Sistemi kullanmış biri olarak bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

İlk gördüğümde çok tuhaf gelmişti. Gerçekten güzel  ve yaratıcı bir fikir. Tebrikler

Bir okur olarak yayınevimiz hakkında neler söylemek istersiniz? Beklentileriniz nelerdir? Eleştiri ya da önerileriniz var mı?

Şu dönemde bir şekilde değeri bilinememiş kitapların özenli basımlarını bulmak gerçekten zor. Bu yüzden tek isteğim daha çok kitap basmanız 🙂

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Arkadaş’ın kitabını (aslına en sadık şekilde) okumamı sağladığınız için teşekkürler. Ve umarım çizginizden sapmazsınız.

* Söyleşi yaptığımız okurlarımızı Kitap Takip Sistemi’mize kayıt olanlar arasından seçiyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir