Okurlarımızla* yaptığımız söyleşileri Okur Söyleşileri başlığı altında web sayfamızda paylaşmayı sürdürüyoruz. Söyleşimizin bugünkü konuğu Hülya Yalçın. İyi okumalar dileriz…

Okur Söyleşileri. Ve Yayınevi'nin kitap takip sistemine kayıt olan okurlarıyla yaptığı okur söyleşileri Hülya Yalçın ile sürüyor.
Hülya Yalçın

“Yüzlerce kitap okudum, hiç böyle bir uygulama görmedim.”

Bize kendinizi tanıtır mısınız? Kitapların hayatınızda nasıl bir yeri var? Bu sıralar neler okuyorsunuz?

İstanbul’da yani ruhumun ait olmadığı bu şehirde yaşamaya çalışıyorum. Adım Hülya. Kitap ve kedi severim çokça. Kitap okunmayan gün benim için yaşanmamış demektir. Ortalama iki günde bir kitap bitiren bir okuyucuyum. Bu sıralar Arkadaş Z. Özger ve Didem Madak okuyorum.

GÜZEL İŞLER YAPIYORSUNUZ

Yayınevimizden nasıl haberdar oldunuz? İlk izlenimleriniz nelerdi?

Yayınevinizden çok aradığım bir kitabı bulamazken haberdar oldum. Memnun da oldum doğrusu. Güzel işler yapıyorsunuz.

İlk edindiğiniz kitabımız hangisiydi? Kitabı edinme hikâyenizi ve bu kitapla ilgili düşüncelerinizi kısaca bizimle paylaşabilir misiniz?

Sakalsız Bir Oğlanın Tragedyası adlı kitabı edindim. Arkadaş’ı çok seviyorum, onun o kısa yaşamındaki acı ve kötü sonda kendimi buluyorum. Sizin bu kitabı yeniden basıma sunmanız harika oldu.

Kitaplarımızın tasarımını (kapak, sayfa vs.) beğendiniz mi?

Kitaplarınızın tasarımı bence çok sade ve güzel, yani olması gerektiği gibi. İçeriği zayıf ve sığ kitaplar hep zaten dallı güllü bir kapak ile sunulurlar 🙂 Sizde öyle bir gereksinim yok.

YÜZLERCE KİTAP OKUDUM, HİÇ BÖYLE BİR UYGULAMA GÖRMEDİM

Kitaplarımızın tümü numaralandırılıyor, Türkiye’de ilk defa uygulanan bir kayıt sistemiyle okurlarımıza kendilerindeki nüshayı Kitap Takip Sistemi‘mize kayıt ettirme, kitapla ilgili kişisel hikâyelerini paylaşma olanağı sunuluyor. Sistemi kullanmış biri olarak bu konudaki düşüncelerinizi bizimle paylaşır mısınız?

Kitabı elime alınca basım bilgilerini okudum ve son kısımda şairin kendi yazısıyla olan şiirini okudum; orada bir numara fark ettim, şaşırdım çok da hoşuma gitti. Yüzlerce kitap okudum, hiç böyle bir uygulama görmedim. Çok da hoş olmuş, siteye kayıtladım. Bu kayıt sistemi insana farklı bir duygu da katıyor; bütünlük duygusu.

Bir okur olarak yayınevimiz hakkında neler söylemek istersiniz? Beklentileriniz nelerdir? Eleştiri ya da önerileriniz var mı?

Çizginizi bozmadan devam edin derim.

Eklemek istediğiniz başka bir şey var mı?

Böyle güzel bir söyleşi ve kitap kayıt sistemi imkânı sunduğunuz için teşekkürler, çalışmalarınızın güzelliği daim olsun.

* Kitap Takip Sistemi’mize kayıt olup söyleşi formumuzu dolduran okurlarımızın söyleşilerini Okur Söyleşileri kapsamında yayımlamayı sürdürüyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir